close
تبلیغات در اینترنت
مناسبت های ایرانی ماه های سال /منا سبت های ماه تیر

مناسبت های ایرانی ماه های سال /منا سبت های ماه تیر

زینپس مناسبت های ایرانی ماه های سال به وبلاگ اضافه میشود ، امید است مورد پسند دوستان واقع گردد .

منا سبت های ماه تیر

زیارت پیر نارستانه

روز سپندارمزد تا آذر از ماه تیر / پنجمین تا نهمین روز تیر ماه باستانی /برابر با 3 تا 6 تیر ماه خورشیدی

نیایشگاه ( زیارتگاه ) پیر نارستانه در 31 کیلو متری شرق یزد و در پشت کوه دربید واقع شده است . گویند یکی از شاه زادگان ساسانی به نام اردشیر بر شکارچی روشن بینی نمایان می شود شکارچی بنا به درخواست و فرمان شاهزاده اردشیر پیر نارستانه را بنیاد می نهد . زرتشتیان به مدت پنج روز در این نیایشگاه به گرد هم آمده و به در گاه اهورا مزدا نیایش می کنند.

گاهان بار میدیوشهم گاه ( پیدایش آب )

روز خور تا دی به مهر / یازدهمین تا پانزدهمین روز تیر ماه باستانی / برابر با 8 تا 12 تیرماه خورشیدی

واژه اوستایی میدیو یعنی میان و واژه شهم یعنی تابستان که هردو با هم میان تابستان بزرگ که هفت ماه است را معنی می دهد ، و دومین جشن گاهان بار و از نخستین گاهان بار تا به این جشن شصت روز است . در این گاهان بار آب آفریده شده است .

جشن تیرگان

روز تیر از ماه تیرسیزدهمین روز از تیرماه باستانی / 10 تیر خورشیدی

سیزدهمین روز در هرماه زرتشتیان تیر یا تشتر نام دارد . روایت است تشتر به باریدن باران کمک می کند . در ماه تیر هنگامی که روز تیر می رسد آن روز را جشن تیرگان می نامند . تیرگان یکی از بزرگترین جشنهای ایران باستان است . روایت است در زمان منوچهر شاه پیشدادی چون افراسیاب تورانی بر منوچهر پیروز شد و او را در طبرستان محاصره نمود طرفین حاضر به سازش شده و قراربر این شد از قله دماوند آرش ، جوان دلیر ایرانی تیری به چله کمان نهد و تیری پرتاب نماید . این تیر در کنار رودخانه جیحون بر درختی نشست و مرز ایران و توران مشخص شد .

داستان دیگری که درباره جشن تیرگان آمده : آن است که در زمان ساسانیان و پادشاهی فیروز هفت سال در ایران خشکسالی روی داد و در چنین روزی مردم روی به بیابان آوردند و با نیایش خود از پروردگار آرزوی باریدن باران کردند و پس از آن بارش باران شروع شد و به شادی آن در چنین روزی ایرانیان بر یکدیگر آب می پاشند .

آیین برگزاری این جشن بدین گونه می باشد که چندین روز پیش از جشن تیرگانتمام خانه را از درون و برون پاکیزه می نمایند و صبح روز جشن همه آب تنی نموده و لباس نو می پوشند . آنچه ویژگی این جشن می باشد تار نازکی از ابریشم هفت رنگ و سیم نازک و ظریفی بهم می تابند که به نام تیر و باد مشهور است که شاید نشانه رنگهای رنگین کمان در آسمان معروف به تیرو کمان آرش باشد . زرتشتیان این تار را در بامداد روز تیر به مچ دست خود می بندند و ده روز بعد در روز باد به هنگامی که تیر آرش بر درخت فرو می نشیند به باد می دهند . در جشن تیرگان گرد هم آیی آموزگاران دین برگزار می شود .

زیارت پارس بانو ( بانوی پارس )

روز مهر تا روز ورهرام / شانزدهمین تا بیستمین روز از تیر ماه باستانی / برابر با 13 تا 17 خورشیدی

نیایشگاه ( زیارتگاه ) پیر بانو در دامنه کوهی نزدیک جنوب شهر عقدا در 112 کیلومتری شمال غرب یزد در محلی به نام ارجنان ( زرجو ) واقع شده و یا از تهران به سمت یزد از عقدا گذشته دهکده بعدی سمت راست جاده به نام شمس آباد به طرف پیر بانو می رود . به باور زرتشتیان شهبانوی پارس به نام خاتون بانو در این مکان مقدس پناهنده شده است . شهبانو در خواب نابینایی نمایان شده و پس از شفای چشمان او می فرماید پیر بانو را بنیاد گذارد .

زرتشتیان مدت پنج روز در تاریخ یاد شده گرد هم آمده و به در گاه اهورا مزدا نیایش می کنند و آیین های دینی و سنتی خویش را به جای می آورند .


نظرات

نظرات وبلاگ
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
: